WYGLąDA JAK BANAN, ALE JEST JESZCZE ZDROWSZY. ŚWIETNIE NADAJE SIę DO GRILLOWANIA

Widząc ten produkt w sklepie, mógłbyś go z pełną świadomością ominąć, myśląc, że jest to nic więcej, jak niedojrzały banan. Tymczasem plantany, o których dzisiaj będziemy rozprawiać, to coś znacznie, znacznie więcej. Dowiedz się, dlaczego warto je jeść i skąd pomysł na ich... grillowanie!

Bananów i ich właściwości odżywczych nikomu nie trzeba przedstawiać. Polacy jedzą ich sporo, czasem nawet odrobinę zbyt ufnie wierząc w ich uniwersalną moc czynienia "spożywczego dobra". Dzisiaj te popularne owoce pozostawiamy w spokoju, chcemy za to przedstawić ci ich znacznie mniej znanego w Polsce kuzyna. Plantan — czym jest, skąd pochodzi i dlaczego warto go jeść? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamiast gotować i polewać omastą, wkładam do tortilli. Nie sposób mu się oprzeć

Plantan — nieznany produkt z odległych krain

Na świecie rośnie 9 gatunków platanów, dużych drzew o ozdobnych, rozłożystych i liści przypominających znane nam z Polski klony. Rośliny te obdarowują nas plantanami, które pod względem botanicznym należą do owoców, ale pod względem użytkowym uznaje się je za warzywa. "Warzywne banany" zbiera się przede wszystkim w Ameryce Północnej i Azji — głównie w Laosie i Wietnamie.

Zobacz także:

Kupiłeś ten popularny napój? Zwróć do sklepu, bo może wybuchnąć

W przeciwieństwie do bananów plantany mają wyraźnie zieloną skórkę (dojrzałe stają się bardziej żółte, a nawet czerwone!) i nieco większy rozmiar. Zawierają duże ilości skrobi, przez co wiele osób porównuje je — zarówno pod względem właściwości odżywczych, jak i smaku — do ziemniaków. Warto zaznaczyć, że platan to warzywo często uznawane za jeszcze zdrowsze od bananów. Charakteryzuje się bogatym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika, potasu, witaminy C, A i B. To z kolei sprawia, że spożywanie platanów może przyczynić się do takich korzystnych następstw, jak:

  • Obniżanie poziomu ciśnienia i cukru we krwi,
  • regulowanie przemiany materii,
  • zwiększanie uczucia sytości,
  • wzmocnienie kości,
  • pozytywne oddziaływanie na śluzówkę jelit,
  • wspieranie kondycji skóry, m.in. zwalczanie trądziku.

Platan — pomysł na grilla

Wspominaliśmy o tym, że platany uznaje się pod względem kulinarnym za warzywa. Tak też jest, a te smakołyki z Ameryki Północnej często stają się nieodłącznym elementem... grillowania. Chociaż można oczywiście spożywać je na surowo (tak jak i banany), szczególnie ceni się jako dodatek do ciężkich, grillowanych mięs. Sposób przygotowania jest bardzo prosty: wystarczy je obrać, pokroić w mniejsze kawałki i posypać ulubionymi przyprawami. Platany trzymamy następnie na ruszcie przez około 15 minut i gotowe!

Zobacz także:

Michał Wrzosek alarmuje. Tak przechowywany ryż może ci poważnie zaszkodzić

Czytaj także:

Wiele osób popełnia błąd. Najgorszy wybór na śniadanie, skok cukru masz jak w banku

Który banan ze zdjęcia jest najzdrowszy? Specjaliści nie mają cienia wątpliwości

Przez dwa tygodnie banany nie pokryją się brązowymi plamami. Wykorzystaj trik ze zwykłą wodą

2024-07-09T06:48:37Z dg43tfdfdgfd