BIORę 4 SKłADNIKI I W 15 MINUT ROBIę TEN PYSZNY MAKARON. SYCąCY OBIAD JAK Z WłOSKIEJ RESTAURACJI

Pasta alla gricia to danie kuchni włoskiej. Cieszy się szczególną popularnością w regionie Lacjum. Historia tej potrawy liczy kilkaset lat. Przygotowywali ją pasterze na bazie makaronu i paru lokalnych produktów. Kierowali się jedną zasadą – posiłek miał być szybki, prosty, a jednocześnie pożywny. Udało im się wyczarować przysmak, który zachwycił nie tylko mieszkańców Italii, ale również innych części świata.

Jak zrobić pasta alla gricia?

Przygotowanie tego dania to bułka z masłem. Jeśli dobrze się zorganizujecie, uwiniecie się ze wszystkim w kwadrans. Wystarczy ugotować makaron i połączyć go z kilkoma składnikami. Podstawowy przepis zakłada użycie:

  • guanciale – wędzonego policzka wieprzowego,
  • pecorino – sera z owczego mleka,
  • przypraw – czarnego pieprzu i ewentualnie soli.

Pamiętajcie jednak, że możecie dowolnie modyfikować zaprezentowaną recepturę, zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Jeśli nie macie pod ręką jakiegoś produktu, zastąpcie go innym. Dobrym zamiennikiem guanciale będzie na przykład polski wędzony boczek. Z kolei ser pecorino możecie z powodzeniem zamienić na grana padano lub parmezan.

Ja robię pasta alla gricia na bazie makaronu bucatini. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by – zamiast niego – wykorzystać inne rodzaje klusek, na przykład spaghetti, penne itp. Jeśli chcecie wzbogacić smak dania, dodajcie do niego cebulę lub czosnek, a także niewielką szczyptę ostrej papryki. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – potrawa zarówno w wersji klasycznej, jak i urozmaiconej jest pyszna.

Wskazówka: Guanciale zawiera dużo tłuszczu, dlatego można je smażyć na suchej patelni bez użycia oleju czy oliwy.

Jak gotować makaron?

Najlepiej, by makaron był ugotowany al dente. Powinien stawiać lekki opór podczas gryzienia. Wsypcie suchy makaron do posolonego wrzątku i nie przekraczajcie czasu obróbki termicznej zalecanego przez producenta na opakowaniu. Możecie nawet skrócić go o około dwie minuty. Kontrolujcie na bieżąco stopień twardości klusek. Jeśli je rozgotujecie, stracą walory smakowe. Zyskają natomiast znacznie więcej kalorii.

Propozycje innych szybkich dań z makaronem

Pasta alla gricia to niejedyne danie z makaronem, jakie da się bardzo szybko przygotować. Możecie pokusić się też o przyrządzenie klasycznego spaghetti bolognese albo penne ze szpinakiem. Dobrym pomysłem jest również połączenie klusek z mięsem mielonym i warzywami, na przykład cukinią, bakłażanem, jarmużem czy szparagami. Opcji nie brakuje. Makaron to zresztą nie tylko świetna „baza” obiadowa. Ten składnik doskonale sprawdza się bowiem w różnego rodzaju sałatkach.

Szwagier zrobił obiad dla całej rodziny w 15 minut. Jego danie nie ma sobie równych

Szybki obiad z 3 składników. Robię go w 15 minut, a każdy się zajada, bo smakuje świetnie

2024-06-10T11:12:42Z dg43tfdfdgfd