KOMPOT Z JABłEK PRZYGOTOWUJę TAK, JAK ROSół. JUż NIGDY NIE ZROBIę GO INACZEJ

Kompot z jabłek to najlepszy napój, jaki możemy sobie zaserwować jeszcze latem. Gdy ostygnie, idealnie nas ochładza w upalne dni. Sama uwielbiam go także - a może właśnie przede wszystkim - jesienią i zimą. Przez wiele lat robiłam go w tradycyjny sposób, ale od tego roku traktuję jak rosół.

Kompot z jabłek to klasyczny babciny napój. Nic dziwnego, że go uwielbiają. W końcu robi się go banalnie łatwo i ze składników, które niektórym dosłownie spadają pod nogi. Jabłka i woda to w zasadzie jedyne, czego potrzebujemy, żeby go zrobić i wiele osób trzyma się tego przepisu. Ale warto go leciutko podkręcić.

Zobacz wideo Trzy jagodzianki, ale królowa tylko jedna

Kompot z jabłek a la rosół. Drobna zmiana zrobiła wielką różnicę

Kompot z jabłek można zrobić w zasadzie z każdej ich odmiany. Najczęściej stawiamy na tę, która nam akurat wpadnie w ręce. A ja zachęcam, żeby podejść do niego jak do rosołu. Owszem, wyjdzie jeśli zrobimy go na bazie jednego rodzaju mięsa, ale będzie zdecydowanie bardziej aromatyczny i bogaty w smaku, gdy połączymy różne, np. indyka, kurczaka i wołowinę.

Tak samo zaczęłam robić z kompotem. Nie ograniczam się do jednego gatunku jabłek. Zamiast tego do garnka wrzucam po dwie sztuki różnych odmian. Każda z nich smakuje trochę inaczej, jedne są słodsze, inne kwaśniejsze, jeszcze inne są miękkie i łatwo się rozpadają, dając efekt lekkiego przecieru.

Jak zrobić kompot z jabłek?

Kompot z jabłek przygotowuję tak, jak rosół. Już nigdy nie zrobię go inaczej fot. shutterstock / Klochkov SCS

Składniki:

  • 2 kg jabłek z różnych gatunków,
  • 2 litry wody,
  • opcjonalnie cukier wedle uznania.

Przepis na kompot z jabłek - krok po kroku:

  1. Jabłka dokładnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Możemy powycinać gniazda nasienne, ale nie jest to konieczne - stracimy czas, a potem i tak będziemy wszystko przecedzać.
  2. Owoce wkładamy do garnka, zalewamy taką samą ilością wody, możemy też dodać cukier. Całość gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez co najmniej 30 minut, aż zmiękną i zaczną się rozpadać. Czas gotowania zależy od gatunku jabłek i wielkości kawałków.
  3. Gotowy kompot przecedzamy.

Możemy ostudzić go i podać na zimno albo przelać do butelek lub słoików, zapasteryzować i odstawić do spiżarni. Jesienią i zima będzie pysznym i rozgrzewającym wspomnieniem tego lata. W jakiej jabłka formie najbardziej lubisz? Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-07-26T12:24:13Z dg43tfdfdgfd